توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قیروکارزین صورت گرفت

نخستین جلسه توجیهی آموزشی مدیریت ، پیشگیری و اطفاء حریق توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قیروکارزین با حضور جمعی از قرقبانان و کوهنوردان منطقه برگزار شد.


به گزارش قیروکارزین نیوز، کارگاه توجیهی آموزشی پیشگیری از آتش سوزی و آموزش اصول و قواعد اطفاءحریق با حضور جمعی از قرقبانان و کوهنوردان منطقه در راستای هشدار و بررسی موقعیت خاص مراتع با توجه به بارندگی های اخیر و تراکم بسیار زیاد پوشش گیاهی و احتمال بروز رخداد حریق برگزار شد .

در این جلسه رئیس اداره منابع طبیعی قیروکارزین ضمن اشاره به مناطق بحرانی و گوشزد کردن لزوم توجه خاص قرقبانان از آنان خواست تمام اهتمام خویش را در راستای پیشگیری از حریق بکار گیرند.

نظریان افزود:  افزایش دانش و بینش مردمی بسیار مهم است و هر قرقبان موظف است به عنوان آموزشیار در راستای افزایش آگاهی مردم بکوشد و رسالت حقیقی آنان را یاد آور شود.

وی با بیان این که باید در جلسات محلی و غیر رسمی به آموزش آشنایان و دوستان و افراد بومی محل خویش پرداخته و لزوم حفاظت از منابع طبیعی را یادآور شد ادامه داد: در این راستا عضوگیری، تشکیل گروه ها و استفاده صحیح از ظرفیت شبکه های اجتماعی می تواند در امر اطلاع رسانی سریع در مورد مکان و زمان محل آتش سوزی و اطفای آن مؤثر و مفید باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی قیروکارزین اصل پیشگیری را مهم تر و اساسی تر از اطفا خواند و تصریح کرد: هزینه پیشگیری به مراتب کمتر از  هزینه های سنگین و جبران ناپذیریست که ممکن است یک بی احتیاطی و سهل انگاری ساده از خود به جای بگذارد در نتیجه باید در راستای حفظ این بهشت سبز که ودیعه پروردگار در اردیبهشت است بکوشیم و از هیچ کوششی برای حفاظت از آن فروگذار نباشیم.

وی در ادامه خطاب به NGO ها و تشکل های مردم نهاد بیان داشت: در صورت وقوع آتش سوزی، دولت به تنهایی از پس مهار آن بر نمی آید و مهار آتش علاوه بر بسیج تمام امکانات دولتی نیازمند همیاری و همکاری نیروهای مردمی می باشد.

نظریان در پایان سخنان خود از اداره آموزش و پرورش خواست که معلمان و دانش آموزان خود را آموزش داده و در این زمینه نسبت به برگزاری کلاسهای آموزشی و توجیهی برای پیشگیری و همکاری در این گونه حوادث اقدام کنند و همچنین اداره جهاد کشاورزی در زمینه مراقبت از مزارع، پیشگیری و همکاری در آتش سوزی های احتمالی کشاورزان و دامپروران را آموزش و توجیه کند.

در ادامه این جلسه تجلیل از خبرنگاران که در راستای اشاعه فرهنگ منابع طبیعی فعالانه و بدون چشمداشت عزم خویش را جزم کرده اند و در ادای دین خویش هماره همواره می کوشند صورت گرفت و همچنین مراسم اهدای کارت هوشمند همیار طبیعت و کارت قرقبانی به افرادی که مورد تایید قرار گرفته و کارت برای آنان صادر شده بود صورت گرفت .

 در پایان جلسه افراد به فراخور موقعیت محلی خویش به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و وسایل و ملزومات مورد نیاز در صورت وقوع هر گونه حریق مورد بررسی قرار گرفت./

برای عضویت در کانال تلگرام خبری قیروکارزین نیوز اينجا کلیک کنید