قیروکارزین نیوز در قالب گزارشی آنچه که باید از عملکرد یکساله اورژانس اجتماعی(فوریت های اجتماعی) بهزیستی شهرستان قیروکارزین بدانیم را به اطلاع شهروندان می رساند.


به گزارش قیروکارزین نیوز، مرکز اورژانس اجتماعی قیروکارزین فعالیت خود را از ابتدای اسفند ماه سال ۹۶ با بکارگیری  نیروهای متخصص در زمینه روانشناسی و مددکاری آغاز کرده است و در ساختمانی مجزا در محل اداره بهزیستی شهرستان قیروکارزین در ساعات اداری مشغول فعالیت می باشد.

برنامه اورژانس اجتماعی حاصل فعالیت چندین ساله سازمان بهزیستی کشور در دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی است این برنامه تلفیقی از مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی (مرکز اورژانس اجتماعی)، خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) و تیم سیار اورژانس اجتماعی (خدمات اجتماعی سیار) و پایگاه خدمات اجتماعی می باشد.

در این برنامه ویژگی مهم ارائه خدمات اجتماعی یعنی تخصصی بودن، به موقع بودن و در دسترس بودن مد نظر قرار گرفته است تا از این طریق ارائه خدمات اجتماعی به مردم محدود به زمان و مکان نگردد.

این برنامه قصد دارد تا مداخلات روانی و اجتماعی را قبل از مداخلات قضایی و انتظامی و حتی در کنار این نوع مداخلات جایگزین کند که این مسئله در پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از تشکیل پرونده های قضایی نیز نقش مهمی ایفا می کند.

شناسایی آسیب های اجتماعی شایع و در حال شیوع بصورت منطقه ای و محلی نیز از طریق این برنامه صورت خواهد پذیرفت.

مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی شهرستان قیروکارزین از زمان شروع به کار تاکنون خدمات مختلفی را از طریق خط تلفن ۱۲۳ مرکز، خدمات سیار اورژانس اجتماعی و همچنین مرکز اورژانس اجتماعی در زمینه های مختلف مددکاری و روانشناسی ارائه کرده است.

این مرکز در شش ماه گذشته همچنین با برگزاری جلسات معرفی به ارگان ها، سازمان ها و ادارات دولتی و مراکز غیر دولتی، مهادی کودک، مدارس و دانشگاه ها، چاپ پوستر و بنرهای تبلیغاتی، جمع آوری بانک اطلاعاتی جهت دسترسی به مسئولان محلی در سراسر شهرستان، حضور در مراسم و جشن های ملی، مذهبی و فرهنگی در راستای اطلاع رسانی و شناساندن خدمات اورژانس اجتماعی به عموم قدم های موثری برداشته است.

برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی به تفکیک گروه های مختلف سنی ویژه کودکان و نوجوانان، بزرگسالان، سالمندان با توجه به نیازسنجی در نقاط مختلف شهرستان، برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه بانوان، متقاضیان طلاق و پخش بروشورهای آموزشی و اطلاع رسانی، برگزاری همایش ها و جلسات در ایام  مختلف سال، آموزش در مدارس، مهادی کودک و پیش دبستانی ها، آموزش در قالب برنامه های هنری و فرهنگی، برگزاری نمایشگاه پوستر، چاپ بنرهای آموزشی، چاپ پوسترهای آموزشی و حضور گشت سیار در مناطق مختلف شهرستان شامل شهرها، دهستان ها، روستا ها و محل اسکان عشایر برای آموزش، تبلیغات و اطلاع رسانی از اقدامات صورت گرفته در زمینه آموزشی بوده است.

هدف از برگزاری این فعالیت های آموزشی ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به آسیب هایی است که افراد، خانواده و جامعه را تهدید می کند و در کنار آن آموزش دادن به مردم برای حل مسائل و مشکلات شخصی، خانوادگی و اجتماعی آنان در قالب گروه های سنی مختلف، می باشد.

با توجه به اهمیت موضوع کودک آزاری و فرهنگ سازی و آموزش مهارت های فرزندپروری در شهرستان در این راستا قدم های موثری برداشته شده و در این شش ماه و در رابطه با پرونده های کودک آزاری نیز تعدادی کودک در شهرستان به دلیل عدم صلاحیت خانواده از آنان جدا و به مراکز نگهداری بهزیستی انتقال یافته اند، ضمن اینکه  به وضعیت چندین کودک متولد شده از والدین معتاد نیز به دلیل اعتیاد آنان در بدو تولد رسیدگی شده است که نشان از جدیت و تلاش این مرکز برای فراهم آوردن محیطی امن برای رشد جسمی و عاطفی، تربیت، آموزش و زندگی بهتر کودکان سرزمینمان می باشد .

همچنین تعدادی از زنان آسیب دیده اجتماعی نیز در هشت ماه گذشته از سطح شهرستان و از دو بخش مرکزی و افزر جهت بازپروری با انتقال به مرکز استان پس از طی مراحل ترک اعتیاد و درمان به مراکز نگهداری انتقال یافته اند.

در رابطه با چندین مورد اقدام به خودکشی و همچنین خودکشی های ناموفق با مداخلات به موقع مددکاری و روانشناسی توسط متخصصان اورژانس اجتماعی شرایط مناسب روحی و روانی و عبور از مرحله بحران برای آن افراد مهیا شده است که این تنها بخش کوچکی از فعالیت های ثمر بخش اورژانس اجتماعی در کنار رسیدگی به پرونده های مربوط به اختلافات حاد خانوادگی، سالمند آزاری، معلول آزاری،  مشکلات فردی، کاهش طلاق و سایر آسیب های اجتماعی در شهرستان می باشد ضمن اینکه پرونده های دیگری نیز در دست اقدام می باشد.

همچنین با تلاش مرکز اورژانس اجتماعی اطلس آسیب های اجتماعی شهرستان تهیه و تدوین شده و برای استفاده و برنامه ریزی در زمینه پیشگیری ، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در دسترس می باشد.

خدماتی که اورژانس اجتماعی ارایه می‌دهد:

اقدامات اجرایی که در اورژانس اجتماعی صورت می‌گیرد شامل پذیرش، خدمات تخصصی، ترخیص و پیگیری پس از ترخیص است. پذیرش افراد در اورژانس اجتماعی به دو شکل مراجعه خود افراد و معرفی شده(ارجاع) از طریق سایر نهادها صورت می گیرد. ارجاع نیز توسط خط اورژانس اجتماعی ۱۲۳، خدمات سیار اورژانس اجتماعی، مراکز بهزیستی، مراکز قضایی، نیروی انتظامی و سایر نهادهای دولتی و غیردولتی صورت می‌گیرد. خدمات تخصصی اورژانس اجتماعی شامل خدمات مددکاری، روان‌شناسی، مشاوره ای، تربیتی، حقوقی، فرهنگی و آموزشی است و این خدمات به دو صورت سرپایی و نگه‌داری به تمام گروه های سنی ارایه می‌شود.

چه زمانی با اورژانس اجتماعی خط تلفن ۱۲۳ تماس بگیریم؟

اورژانس اجتماعی از طریق خط تلفن ۱۲۳، تیم سیار اورژانس و پایگاه خدمات اجتماعی خدمات رسانی می‌کند. در واقع زمانی که با مشکل مواجه می‌شوید می‌توانید با شماره ۱۲۳ تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید. درست مثل اورژانس پزشکی. اما چه زمانی باید از این اورژانس کمک گرفت؟ گروه‌های هدف و افرادی که مشمول دریافت خدمات اورژانس اجتماعی می‌شوند، عبارت‌اند از: زوجین متقاضی طلاق و خانواده‌های دارای اختلافات حاد؛ زنان و دختران در معرض آسیب یا آسیب‌دیده اجتماعی؛ افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده‌اند؛ کودکان خیابانی و کار؛ همسران آزاردیده؛ کودکان آزاردیده؛ مبتلایان به اختلال هویت جنسی؛ دختران و پسران فراری از منزل و سایر افراد در تمام سنین که در شرایط بحرانی ویژه قرار دارند.

در صورتی که با هرکدام از این مشکلات مواجه شدید می‌توانید با ۱۲۳ تماس بگیرید و مشکل‌تان را مطرح کنید. بعد به شما براساس نوع مشکل مشاوره داده می‌شود یا حتی به صورت حضوری برایتان کمک می‌فرستند.

ترخیص مناسب هم به شکل‌های زیر انجام می‌شود: بازگشت به خانواده که مهم‌ترین هدف این مراکز است؛ ارجاع به مراکز زیرمجموعه امور آسیب‌دیدگان اجتماعی مانند مراکز خانه سلامت، بازپروری زنان آسیب‌دیده اجتماعی و…؛ ارجاع به سایر مراکز مرتبط با سازمان بهزیستی و ارجاع به سایر سازمان‌ها و نهادهای حمایتی ذی‌ربط. پس از ترخیص فرد از اورژانس نیز مددکار اجتماعی مرکز موظف است پیگیری‌های لازم را به طرق علمی و مصوب انجام دهد.

در دهه های اخیر شاهد بروز یا افزایش چشمگیر به هم ریختگی در هنجارهای جامعه و مواجهه با پدیده هایی بوده ایم که عمق و شدت آنها و واکنش نسبت به آنها با رویکردهای متفاوتی در جامعه ایران همراه بوده است . آمارهای ارائه شده توسط سازمانها و نهادهای اجتماعی در سال های اخیر، مبین این حقیقت بوده که تنوع و فراوانی آسیب های اجتماعی رو به فزونی می باشد.

در این راستا راه اندازی تیم های خدمات سیار اورژانس اجتماعی یک ضرورت اجتناب ناپذیر به حساب می آید زیرا از این طریق می توان افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی را

به موقع شناسایی نمود و مداخلات لازم را در محل در دسترس آنان قرار داد و همچنین از طریق تقویت مداخلات اجتماع محور نسبت به ارجاع ، بازپروری و توانمند سازی آنان اقدام کرد./


برای عضویت در کانال تلگرام خبری قیروکارزین نیوز اينجا کلیک کنید