با کمک مردم محقق می شود

۱۱۸ مگاوات برق، سهم استان فارس در کاهش مصرف تابستانی است و چاره ای جز صرفه جویی مردم وجود ندارد.


به گزارش قیروکارزین نیوز، شهرستان ما این روزها با مشکل خاموشی و افت ولتاژ برق دست و پنجه گرم می کند و صرفه جویی مردم در مصرف برق تنها راه برون رفت از این مشکل است.

 اما در این میان مدیران ادارات با آگاهی از ضرورت صرفه جویی و نیز قیمت برق مصرفی می باید کارکنان را جهت جلوگیری از اتلاف انرژی برق تشویق نمایند. پیشنهاد می گردد در هر یک از ساختمانهای اداری، فردی آشنا به موضوع و به عنوان مسئول مدیریت مصرف انرژی معرفی گردد که بررسی، کنترل و نظارت بر حذف مصارف زائد را به عهده داشته باشد و به منظور بهبود کارایی وسایل و تاسیسات نصب شده و بهره وری بهتر آنها پیشنهادهای مناسبی را ارئه کند.

نزدیک به یک ماه پیش مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به لزوم صرفه جویی و مصرف بهینه برق و انرژی برای گذر از تابستان اظهار داشت: برنامه وزارت نیرو در تابستان امسال کاهش ۵ تا ۶ هزار مگاوات انرژی است که سهم استان فارس دراین میان کاهش ۱۱۸ مگاوات برق است.
زینل قنبری بر همکاری مشترکین تعرفه‌های مختلف برای گذر از تابستانی بدون خاموشی تأکید کرد و گفت: با توجه به کمبود نزولات آسمانی در سال جاری و کاهش ذخیره آب پشت سدها، امکان تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی در کشور وجود ندارد و بر این اساس درحدود ۵ الی ۶ هزار مگاوات کمبود تولید برق در کشور وجود دارد.
وی افزود: در صورت عدم همکاری شهروندان، خاموشی و قطعی برق اجتناب ناپذیر خواهد بود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس هدف از اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف را انتقال مصارف غیر ضروری برق از ساعات اوج بار به ساعات غیر اوج بار اعلام کرد و گفت: مشترکین تعرفه‌های مختلف با اعمال راهکار‌های آسان می‌توانند صنعت برق را در تحقق این برنامه‌ها یاری دهند.
قنبری اظهار داشت: پیک برق در ماه‌های گرم سال از ساعت ۱۲ الی ۱۶ و از ۲۰ تا ۲۴ است که در این زمان‌ها باید استفاده از وسایل پرمصرف برق مانند جاروبرقی، اتو، لباسشویی، ظرفشویی و… را به حداقل رسانده و از آن‌ها در اوایل صبح یا اواخر شب و یا در روز‌های تعطیل استفاده کرد.
وی افزود: حدود ۸۲ درصد از مشترکین برق استان فارس در بخش خانگی هستند و چنانچه این مشترکین در ساعات اوج مصرف لامپ‌های اضافی و یا وسایل الکتریکی پرمصرف غیرضروری را خاموش کنند، عبور از فصل تابستان بدون اعمال خاموشی ناشی از کمبود برق کارسختی نخواهد بود. 
قنبری ادامه داد: مصرف عمده برق در ساعات اوج بار تابستان مربوط به سیستم‌های سرمایی است که با اعمال راهکار‌های ساده همچون استفاده از دور کند کولر آبی در ساعات اوج مصرف، تنظیم دمای کولر گازی روی ۲۴ تا ۲۶ درجه و یا قرار دادن سایبان روی کولر آبی، می‌توان به میزان قابل توجهی مصرف برق دراین بخش را کاهش داد.

چند راهکار صرفه جویی در مصرف برق

**ساعت‌های کم‌بار

ساعت‌هایی هست که به دلیل خاموش بودن تلویزیون و برخی وسایل دیگر، از پیک مصرف خارج است. معمولا نیمه شب تا صبح شامل این زمان می‌شود که می‌توانید فعالیت‌هایی مثل استفاده از ماشین لباسشویی را در این زمان برنامه‌ریزی کنید. هزینه برق شما نیز در این ساعات کاهش می‌یابد.

**زیر سقف آسمان

یادش به خیر قدیم‌ها چقدر زیر سقف آسمان و داخل پشه بند می‌خوابیدیم. امروز هم می‌توانید از هوای نسبتا خنک شب استفاده کنید و از بالکن یا بام و حیاط خانه برای خوابیدن استفاده کنید تا هزینه برق کاهش یابد و مصرف آن نیز کنترل شود. البته اغلب این مورد برای خانه‌های ویلایی و یکی دو طبقه قابل اجراست.

**برچسب انرژی

این مورد به گرما ربطی ندارد. به زمانی مربوط است که می‌روید به بازار تا وسایل برقی بخرید. سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که مصرف انرژی آنها در پایین‌ترین سطح و بهره وری آنها در بالاترین سطح باشد. این وضعیت در برچسب انرژی نشان داده شده است.

**لامپ اضافی خاموش

شاید این توصیه را زیاد شنیده باشید، اما شاید تکرارش خالی از لطف نباشد. چون همیشه فراموش می‌کنیم. ضمنا لامپ کم‌مصرف را هم فراموش نکنید. هر لامپ کم‌مصرف می‌تواند ۵ برابر لامپ رشته‌ای معمولی روشنایی تولید کند.

**انباری برای لباس‌ها

ماشین لباسشویی در هر بار فرآیند شست وشو برق زیادی مصرف می‌کند، پس چه بهتر وقتی آن را روشن می‌کنید با ظرفیت کامل از آن استفاده کنید. لباس‌ها را جمع کنید تا یک ماشین کامل شود. این موضوع را برای اتوکشی لباس‌ها هم در نظر بگیرید.

**رنگ روشن

لامپ‌ها را تمیز نگه دارید تا بهتر نور‌افشانی کنند و در خانه از رنگ روشن برای رنگ‌آمیزی دیوارها استفاده کنید که به نور کمتری نیاز دارد.

**انرژی جایگزین

این روزها استفاده از توستر و ماکروویو را به حداقل برسانید و از گاز استفاده کنید. پر بودن بیش از حد کیسه جاروبرقی و گرفتگی لوله آن باعث مصرف برق بیشتری می‌شود، از این اتفاق پیشگیری کنید. زدودن برفک یخچال و بازنکردن مکرر در آن نیز از تدابیر مهم برای ذخیره انرژی است.

لامپ‌هایتان را عوض کنید. 

لامپ‌های قدیمی بیشتر انرژی خود را به صورت گرما می‌سوزانند تا اینکه نور تولید کنند. آنها را با لامپ‌های LED یا فلورسنت جایگزین کنید که هر دو آنها انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

• لامپ‌های فلورسنت فشرده تقریباً ۱/۴ انرژی لامپ‌های قدیمی را مصرف می‌کنند. آنها با مقدار بسیار کمی جیوه تولید شده‌اند، بنابراین دقت کنید که وقتی سوختند از آنها دوری کنید.

• لامپ‌های LED از سایر انواع لامپ‌ها گران‌تر هستند اما دوام بیشتری داشته و جیوه هم ندارند.

استفاده از نورهای بیرونی را به حداقل برسانید. 

خیلی‌ها شاید نمی‌دانند که لامپی که در کوچه دم در خانه یا در حیاطشان که تمام شب روشن نگه می‌دارند چقدر هزینه‌شان را بالا می‌برد. بهتر است تصمیم بهتری برای روشن نگه داشتن این لامپ‌ها بگیرید.

• اگر لامپ بیرون خانه را بخاطر مسایل امنیتی شب‌ها روشن نگه می‌دارید می‌توانید به جای لامپی که همه شب بی‌وقفه روشن می‌ماند، از لامپ‌های چشمی استفاده کنید که سنسور حرکتی دارد.

• لامپ‌های تزیینی حیاط و بیرون خانه را خاموش نگه دارید.

کاهش استفاده از وسایل برقی

 تصمیم بگیرید که از کدام وسایل‌ باید حتماً استفاده کنید. ممکن است اول بگویید، «من همه را لازم دارم». اما احتمالاً تعجب خواهید کرد که با کاهش مصرف وسایل برقی تا چه میزان می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و چقدر برای اینکه برای انجام کارها به خودتان متکی شده‌اید احساس رضایت خواهید کرد. سعی کنید با در نظر گرفتن نکات زیر بازنگری در استفاده از وسایل برقی داشته باشید:

• خشک‌کن. اگر به فضای بیرون دسترسی دارید، از رخت‌آویز استفاده کرده و لباس‌ها را بگذارید در هوای آزاد خشک شوند. از رخت‌آویز می‌توانید حتی در داخل خانه نیز استفاده کنید — آن را در اتاق خواب یا حمام نزدیک به یک پنجره قرار دهید. اگر مجبورید از خشک‌کن استفاده کنید، مصرف خود را به یک بار در هفته کاهش دهید.

• ماشین ظرف‌شویی. دقت کنید که هر بار که دستگاه را روشن می‌کنید، کاملاً پر باشد. اگر برای شستن ظرف‌ها با دست و با استفاده از روش‌های صرفه‌جویی در آب وقت دارید، حتی بهتر خواهد بود.

• گاز و فر برقی. گرم کردن یک فر برقی نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد. سعی کنید همه پخت‌ و پزهای مربوط به فر را در یک روز از هفته انجام دهید که فر داغ شده است.

• جاروبرقی. هرازگاهی به جای جارو برقی از جارو دستی استفاده کنید.

همه چیز را از برق بکشید.

 وسایل برقی، وقتی به پریز برق متصل باشند، حتی اگر خاموش باشند، باز هم مقداری انرژی می‌گیرند. عادت کنید که هر زمان که کارتان با یک وسیله برقی تمام شد، آن را از برق بکشید، مخصوصاً درمورد کامپیوتر، تلویزیون و سیستم صوتی که بیشترین انرژی را می‌گیرد.

• وسایل برقی کوچک مثل قهوه‌ساز، چای‌ساز، سشوار و شارژر موبایل را فراموش نکنید.

• ببینید آیا لازم است حتماً دستگاه تهویه هوا یا آباژورها به برق باشند یا خیر.

خانه‌تان را عایق کنید. 

نگه داشتن هوای گرم یا سرد در خانه، برحسب فصل، راهی مهم برای صرفه‌جویی در انرژی است. اگر پنجره‌ای باز بماند، دستگاه تهویه و یا شومینه خانه برای ثابت نگه داشتن درجه حرارت خانه باید بیشتر انرژی مصرف کند.

• از متخصص بخواهید نگاهی به خانه‌تان بیندازد و ببیند آیا نیاز به عایق‌کاری بهتری دارید یا خیر.

• درز درها و پنجره‌ها را بگیرید. زمستان‌ها پشت پنجره‌هایتان صفحه پلاستیکی نصب کنید تا هوای سرد به داخل راه پیدا نکند.

**صرفه‌جویی آیینی کهن

در دین ما صرفه‌جویی مورد توجه بسیار قرار گرفته است و حضرت علی(ع) خوش‌ترین زندگی را زندگی با قناعت می‌داند. اگر همه مردم همت کنند تا در روزهای گرم تابستان بهترین شیوه مصرف را پیش گیرند چه‌بسا گرم‌ترین نقاط ایران از برق بی‌بهره نخواهند بود و از گرمازدگی نجات خواهند یافت. نگاهی به خانه‌های قدیمی ایرانی نشان می‌دهد ساخت آب انبارها، بادگیرها، سرداب‌ها و سبک معماری با دیوارهای ضخیم و کاهگلی و خشتی بهترین تدبیر در نگهداری از انرژی بوده است.

/انتهای پیام

 

 

برای عضویت در کانال تلگرام خبری قیروکارزین نیوز اينجا کلیک کنید