با کمک همیاران طبیعت صورت گرفت

محیط بان قیروکارزینی پس از چهار سال و نیم با رضایت، فداکاری و گذشت اولیای دم و پیگیری و تلاش سازمان حفاظت محیط زیست، ریش‌سفیدان منطقه،  کنشگران محیط زیست و خیران از قصاص رهایی یافت.


به گزارش قیروکارزین نیوز، گذشت کردن یکی از ارزش های بزرگ اسلامی و انسانی است که از سوی همگان به حکم سیره عقلایی مورد توجه وعنایت قرار گرفته است و خداوند در آیه ۱۷۸ از سوره بقره عفو وگذشت به ویژه در حال قدرت بر انتقام ومجازات را می ستاید و بر کسانی که در حال قدرت و توان از حق خویش می گذرند و با بزرگواری چشم بر مجازات می بندند، آفرین می فرستد و آن را به عنوان امری معروف و هنجاری پسندیده ونیکو مورد تشویق قرار می دهد. 

بزرگ‌ترین داشته‌ی ما، طبیعتِ ایران زمین است که همگی به آن مدیونیم؛ وطن نوروزی محیط‌بانی است که به اشتباه و در پی مجموعه اتقاق‌هایی ناخواسته موجب جان باختن یک شکارچی شد. او چهار سال و نیم را در زندان عادل آباد شیراز گذراند و به قصاص محکوم شده بود.

 اولیای دم با پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست، ریش‌سفیدان منطقه، و کنشگران محیط زیست رضایت داده‌اند که با دریافت مبلغ خواسته شده از قصاص صرف نظر کنند. سازمان محیط زیست، مقداری از این مبلغ را پرداخت کرده و مابقی مبلغ باید از سوی مردم جمع‌آوری می شد.

 گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم، یک صندوق کوچک و صد درصد غیرانتفاعی و داوطلبانه است که هدف آن حمایت مادی از محیط زیست و مدافعان طبیعت بوده و هیات امنای گنجه را بهمن ایزدی (از پایه‌گذاران کانون سبز فارس، عباس محمدی مدیر گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران، عباس ثابتیان از مدیران پیشین انجمن کوه‌نوردان ایران) تشکیل می دهند.

گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم، یک صندوق کوچک و صد درصد غیرانتفاعی و داوطلبانه است که هدف آن حمایت مادی از محیط زیست و مدافعان طبیعت است و بخش اعظم مبلغ درخواستی برای این آزادی را با ایجاد یک پویش محیط زیستی فراهم کرده است.

بهمن­‌ها می­‌توانند ویرانگر، فوق‌­العاده زیبا و البته غافلگیر کننده باشند. 

اما گاهی بهمن‌­هایی وجود دارند که خانه‌­هایی را آکنده به عطر مهر و مهربانی و گذشت و فداکاری می کنند.

بهمن ایزدی را بسیاری شاید نشناسند؛ نه به آن دلیل که مرد کوچکی است، بل از آن رو که همواره دوست داشته است چراغ خاموش حرکت کند؛ هر چند این، او بوده که در سال‌های نخستین پیروزی انقلاب اسلامی، بسیار کوشید تا در آن هرج و مرج شگفت‌انگیز و هجوم یک باره برای تاراج طبیعت، از مواهب سرزمین مادری‌اش تا مرز جان پاسداری کند؛ سلوکی که همچنان حفظ کرده و به رغم رد پای شناسنامه در سیمای گرم و دوست‌داشتنی‌اش، همچنان همه‌ی آنچه دارد را به پای طبیعتی ریخته که عاشقانه می‌پرستد.

ایزدی امروز در گفتگو با خبرنگار قیروکارزین نیوز در حاشیه مراسم آزادی وطن نوروزی اظهار داشت: علاوه بر آزادی محیط بان در بند، احیا و حفظ سرمایه های اجتماعی در حفاظت از محیط زیست از اهداف اصلی این پویش بود.

وی افزود: شاید با تلاش چند فعال محیط زیستی جمع آوری این مبلغ محقق می شد اما هدف ما مشارکت سرمایه های اجتماعی در حفظ ذخایر محیط زیستی این سرزمین کهن بود که با پیوستن بیش از ۱۰ هزار نفر به این پویش و کمک به آزادی محیط بان، این سرمایه ها یک بار دیگر عزم و حمایت خود را را از تلاش های این گونه در راستای حفاظت از محیط زیست نشان دادند.

ایزدی گفت: باید با تقویت و بسیج تشکل های مردم نهاد زیست محیطی و علاقه مندان و دوستدار محیط زیست، فرهنگ حفاظت از منابع محیط زیستی کشور را در تک تک افراد جامعه نهادینه کرده و با دمیدن روح اعتماد، نگرش های افراد را به ویژه در جوامعی که تهدیدات زیست محیطی با شتابی فزاینده افزایش پیدا می­ کند دچار تغییری مثبت کرد.

وی خطاب به حمایت کنندگان این پویش افزود: کمک مالی شما همیاران، نشانگر توان جامعه‌ی مدنی کشور در خدمت به محیط زیست، و گام موثری در راستای آزادسازی محیط‌بانان دربند خواهد بود.

ایزدی در پایان ضمن تقدیر از خانواده متوفی که با رافت و گذشت خود زمینه های این آزادی را فراهم کردند ابراز داشت: عفو و گذشت یکی از فضیلت ها و منش های نیک در رفتار و اخلاق انسانی است کسانی که رنگ خدایی به خود می گیرند انسان های با گذشتی هستند که از خطا، گناه و اشتباه دیگری چشم می پوشند.

به گزارش قیروکارزین نیوز، آزادی وطن نوروزی غروب سه شنبه ١٢ تیرماه با همراهی طبیعت‌دوستان ایرانی و گروه‌های اجتماعی مختلف شامل محیط‌بانان، کنشگران محیط زیست، سازمان‌های نیکوکاری، کوه‌نوردان، و… همراهی سازمان حفاظت محیط زیست و اداره‌های وابسته به آن محقق شد.

موسسه‌ی «گنجه‌ی پشتیبان زیست بوم ایران»، نهادی است غیردولتی که اهداف و برنامه های آن، جذب کمک‌های مردمی و حمایت از محیط‌بانان، جنگل‌بانان و دیگر مدافعان منابع پایه و ارزش‌های طبیعی کشورمان است. گنجه، همچنین در نظر دارد که در آینده با کمک‌های مالی هواداران محیط زیست، از طرح‌هایی که به حفظ و ارتقای محیط زیست یاری می رساند، پشتیبانی کند. این موسسه، پیشتر نیز کمک‌های کوچکی در این زمینه ارایه کرده است.

گنجه متعلق به طبیعت ایران و طبیعت‌یارانِ آن است؛ مدیران گنجه هیچ دستمزد و حقوقی دریافت نمی‌کنند و بابت سفرها و مکالمه‌ها و دیگر فعالیت‌های مربوط به گنجه پولی نمی‌گیرند. تمامی پول‌هایی که به حساب گنجه واریز شود، صرف هدف‌های آن خواهد شد. از این‌رو دوستان را به ادامه‌ی کمک به گنجه فرامی‌خوانیم تا بلکه بتوانیم صندوق قوی‌تری برای حمایت مادی از طبیعت ایران داشته باشیم.

محیط‌بان کسی است که حافظ جذاب‌ترین چشم‌اندازهای سرزمین مادری‌مان و نگاهبان ارزشمندترین میراث‌های حیات‌بخش کشور یعنی سرمایه‌های طبیعی سرزمین کهن ایران است. 

از آنجا که قانون حمایت از محیط بانان سازمان محیط زیست به نوعی کامل نیست و آنها  از حمایت لازم در موارد اینچنینی برخوردار نیستند، دادگاه رای به قتل عمد و قصاص می‌دهد.

فعالیت محیط زیستی، فقط نوشتن و گفتن از مشکلات محیط زیست کشور نیست! گاه، ضرورت دارد که به پاس برخورداری از طبیعت که هر گوشه‌ی کوچک آن درّی گران‌بها است، هزینه‌ای هم بپردازیم. این مشکل، گره ای است که به دست مردم باز می شود.

فعالان محیط زیست ایران آگاهی دارند که چند محیط‌بان، از جمله محیط‌بانان منطقه استحفاظی و پارک ملی دنا به خاطر ناتوانی در پرداخت دیه (که در پی انجام ماموریت و درگیری در زیستگاه‌های حفاظت شده، محکوم به آن شده‌ بودند) چندین سال پیش در زندان به سر می‌بردند که با تلاش های گنجه پشتیبان زیست بوم از قصاص رهایی یافتند./

انتهای پیام

برای عضویت در کانال تلگرام خبری قیروکارزین نیوز اينجا کلیک کنید