فرماندار قیروکارزین در پیامی درگذشت آیت الله ایمانی نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز را تسلیت گفت.


به گزارش قیروکارزین نیوز، اشکان کاظمی فرماندار قیروکارزین در پیامی درگذشت آیت الله ایمانی نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است:

انالله و انا الیه راجعون

رحلت روحانی جلیل القدر آیت الله اسدالله ایمانی نماینده، ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه سابق شیراز و نماینده مجلس خبرگان رهبری موجب تأسف و تأثر گردید، ایشان عالمی ساده زیست، نیک اندیش و از مبارزان صف اول انقلاب و پشتیبان نظام بودند که در سنگر‌های متعدد سیاسی، علمی و فرهنگی خدمات فراوانی به کشور عرضه داشتند.
پنج دوره نمایندگی مجلس خبرگان رهبری هم نشان از علاقه و اعتماد مردم شریف و قدرشناس استان فارس نسبت به آن بزرگوار است.
اهتمام و توجه ویژه نسبت به سومین حرم اهلبیت (ع) و توسعه و عمران آستان مقدس حضرت احمد بن موسی «علیهما السلام» (شاهچراغ) از آثار مودّت و ارادت آن فقید سعید نسبت به خاندان نبوّت و نمودار پیگیری مجدّانه مطالبات مقام معظّم رهبری «مدّظلّه» بوده است که در سفر استانی فرمودند: مرقد این امامزادگان بایستی کانون توجه قرار گیرد.
اینجانب مصیبت فقدان آیت الله ایمانی را به عموم برادران و خواهران دینی به ویژه بازماندگان گرامی ایشان تسلیت عرض نموده و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم شایسته مسالت دارم./

 

به گزارش قیروکارزین نیوز، مرحوم آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز که از بهمن ۸۷ تصدی این مهم را به عهده داشت، در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه جاری به دلیل کسالت و بیماری فراوان استعفای خود را تقدیم مقام معظم رهبری کرد.
این عالم ربانی شب گذشته، ۱۷ اردیبهشت‌ماه بعد از گذران یک دوره بیماری و بر اثر از دست دادن هر دو کلیه، در بیمارستان نمازی شیراز به رحمت ایزدی پیوست که مراسم وداع با آن عالم ربانی امشب، ۱۸ اردیبهشت‌ماه بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم وداع با پیکر آن عالم ربانی در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شده، مراسم تشییع در ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت‌ماه از جلو دفتر  در شهر مقدس قم به خاک سپرده خواهد شد. در این گزارش نگاهی به زندگی‌نامه آن عالم ربانی داریم.
مرحوم آیت‌الله حاج شیخ اسدالله ایمانی در سال ۱۳۲۶ شمسی در شهرستان کازرون و در خانواده‌ای متدین و ولایی چشم بر جهان گشود. جد بزرگوار ایشان مرحوم کربلایی اسدالله به حدی از ایمان و معرفت نایل شده بود که به کربلایی مقدس مشهور بود  و پدر بزرگوار آن عالم ربانی، مرحوم حجت‌الاسلام حاج شیخ محمد صادق ایمانی ابوالشهید نصرالله ایمانی از چهره‌های معروف مذهبی در شهرستان و شهرها و قراء مجاور بوده‌اند که به رغم داشتن تحصیلات حوزوی  برای امرار معاش و اداره زندگی به شغل بزازی مشغول بود.
علاوه بر این‌ها آیت‌الله اسدالله ایمانی دارای یک بردار شهید به نام  شهید نصرالله ایمانی است که در دوران دفاع مقدس به فوز عظیم شهادت نائل یافت؛ گرچه خود آیت‌الله ایمانی فیض حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل را در کارنامه درخشان زندگی خود دارد.
«کتاب بوی خوش عطر»، مجموعه خاطرات زندگی شهید نصرالله ایمانی، برادر شهید آن عالم ربانی بود که طی یک مراسم در تیرماه سال ۹۶ رونمایی شد و خاطره‌گویی مرحوم آیت‌الله ایمانی از برادر شهیدش نیز در این مراسم خود داستانی شنیدنی دارد.

دوران تحصیل
 آن مرحوم دوران دبستان را در کازرون گذرانده و سه سال اول دروس مقدمات حوزوی را در خدمت علمای شهر گذران. در سال ۱۳۴۱ چند ماه بعد از رحلت آیت‌الله العظمی بروجردی راهی قم شد و تا سال ۱۳۴۴ به فراگیری دروس متدوال آن زمان نظیر شرح لمعه، قوانین، رسایل، مکاسب، کفایه الاصول و منظومه را نزد اساتید بزرگوار خود حضرات آیات محمد تقی ستوده، صلواتی، شب زنده‌دار، محمد فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، سبحانی، اعتمادی و سید محمد باقر سلطانی طباطائی فرا گرفت که با تلاش‌های خستگی ناپذیر ایشان و همت بلندشان که یکی از خصوصیات بارز ایشان است و با استعداد عالی خدا دادی توانستند مقدمات، فقه و اصول را در هفت سال به اتمام برسانند و در دروس خارج مراجع بزرگوار و مجتهدین آن زمان حاضر شوند.
مرحوم آیت‌الله ایمانی دو دوره خارج اصول و همزمان فقه را نزد اساتید بزرگواری مانند حضرت آیت‌الله العظمی سید محمد محقق داماد، حضرت آیت‌الله‌العظمی میرزا هاشم آملی، حضرت آیت‌الله العظمی سیدمحمد رضا گلپایگانی و همچنین حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی سپری کردند و به درجه اجتهاد نایل آمدند.
ایشان یکی از اعضای تیم گردآورنده تفسیر نمونه آیت الله‌العظمی ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعیان بودند که در این راستا در طول عمر مبارکشان نیز صاحب کرسی‌های ثابت هفتگی تفسیر در شیراز بودند.
آن عالم ربانی در کنار دروس فقه و اصول از مباحث فلسفی آیت‌الله حاج شیخ یحیی انصاری و همچنین حضرت آیت‌الله جواد آملی بهره بردند. به مباحث اخلاقی حضرت آیت‌الله شب زنده‌دار اهتمام ویژه‌ای داشتند و از مباحث علمی، اجتماعی، سیاسی حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی و مرحوم آیت‌الله ربانی شیرازی استفاده وافری کردند.
وی در دوران تصدی‌گری در سمت امامت جمعه شیراز و همچنین نمایندگی ولی فقیه در استان فارس، مراکز حوزوی بیشماری را تحت اشراف خودشان و همچنین آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی راه‌اندازی کردند.
 

فعالیت‌های علمی
مرحوم آیت‌الله ایمانی در حوزه‌های علمیه قم و کازرون و همچنین بوشهر به تدریس مشغول بوده و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه‌های شیراز کرسی تدریس را همزمان با مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های شیراز عهده‌دار بودند.
وی از بسیاری از علمای بزرگ اجازه نقل حدیث و امور حسبیه دارد. همکاری و شرکت در تنظیم و تدوین تفسیر نمونه، نگارش و تدوین تقریرات درس خارج حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، تألیف رساله‌هایی مانند خمس ف ارث ف تقیه  و امر به معروف برخی از فعالیت‌های علمی ایشان است. همچنین وی کتاب الیهود فی القرآن را ترجمه کرد اما به نقل از فرمایش ایشان چون دیدم ترجمه دیگری از آن منتشر شده از چاپ آن منصرف شدم. یکی دیگر از فعالیت‌های مفید ایشان که به جهت رشد فرهنگی منطقه و شهرستان بود ، برپایی یادواره علمی علامه طباطبایی به‌مدت ده سال در شهرستان کازرون است.
 
فعالیت‌ها و مبارزات
 مرحوم آیت‌الله ایمانی در اوایل حضور خود در قم به مبارزه علیه رژیم سفاک پرداخت و از سال ۱۳۴۲ برای تثبیت و گسترش مرجعیت امام خمینی(ره) تلاش و سخنرانی‌های متعددی کرد به طوری که ممنوع‌المنبر شد. وی مجلس ختم  شهید آیت‌الله حاج سید مصطفی خمینی(ره) را در شهرستان برگزار کرد که به همین دلیل در اصفهان دستگیر شد.
پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مجموعه فرهنگی و خدماتی حضرت قائم(عج) را تحت نام صندوق‌های قرض الحسنه، خیریه و کتابخانه راه‌اندازی کرد و در ایام تبلیغی و تابستان ضمن شرکت در جلسات مختلف به تقویت حرکت‌های فرهنگی و مذهبی اهتمام کرده که با عزام طلاب و مبلغان در سطح روستاهای شهرستان کازرون و شهرهای اطراف زمینه همگامی روستاییان با حرکت‌های انقلاب اسلامی را فراهم کرد.
در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به خانواده‌های  شهدا و مجروحان داشت و همچنین کسانی که به انحاء مختلف مورد ظلم و ستم و زندان رژیم سفاک پهلوی قرار گرفته بودند. در حالی که در اواخر عمر حکومت ستم شاهی در شهرستان کازرون حکومت نظامی اعلان شده بود لکن برای حفظ حقوق مردم و برقراری نظم تلاش زایدالوصفی کرد.
 با توجه به اهتمام آیت‌الله ایمانی به حفظ بیت‌المال و حقوق مردم در روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی زمینه تاراج سلاح پادگان‌ها و حیف و میل بیت‌المال را از بین بردند و تقریباً اولین شهری بود که نهادهای نظامی وانتظامی در آن مستقر و وظایف قانونی خود را در روزهای اولیه انقلاب اسلامی عهده‌دار بودند.
 نکته‌ای که در طول زندگی ساده و پر خیر ایشان تا به امروز می‌توان به آن اشاره کرد ثبات قدم، آزادمنشی، ساده‌زیستی، آینده‌نگری و تلاش برای فراهم کردن فضایی بدون تنش در بین مردم و مسئولان استانی چه در استان بوشهر که رمز اعتلای نام ایران اسلامی است و چه در استان فارس است.

مردی، از جنس مردم
مرحوم آیت‌الله ایمانی، علاوه بر اینکه یک واقف و نیک اندیش بود که در خاطراتش در جلساتی درباره وقف‌های پدریشان سخن می‌گفت، مردی بسیار مردمی و یاری‌رسان رهبری و محرومان بود.
او همواره در بزنگاه‌های حساس انقلاب اسلامی پشتیبان ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی بود و در مواقع لزوم موضع‌گیری‌های به حق و کاملاً قاطعی می‌گرفت تا حجت بر همگان تمام شود.
همچنین مرحوم آیت‌الله ایمانی، نخستین ولی فقیه در کشور بود که به تأسی از مقام معظم رهبری به عضویت خبرنگاری افتخاری ایکنا در آمد و پس از ایشان ائمه جمعه شهرهای تبریز و یزد نیز به این فیض نائل آمدند.

تسلیت قیروکارزین نیوز،
پرتال خبری شهرستان قیروکارزین این ضایعه اسفناک را به عموم مسلمانان جهان، به خصوص حضرت صاحب‌الزمان حضرت مهدی موعود(عج)، مقام معظم رهبری و همچنین بیت مرحوم آیت‌الله ایمانی تسلیت می‌گوید.

/انتهای پیام

برای عضویت در کانال تلگرام خبری قیروکارزین نیوز اينجا کلیک کنید