وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمد جواد آذری جهرمی گفت: باید از ظرفیت فضای مجازی برای هوشمند سازی در حوزه های مختلف استفاده کرد  چرا که باعث افزایش بهره وری در کشور می شود.


به گزارش قیروکارزین نیوز، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در جلسه شورای اداری قیروکارزین اظهار داشت: خوشحالم که در نخستین روز کاری سال ۹۷ توفیق حضور در شهرستان قیروکارزین را دارم .

وی افزود: در رابطه با مسائل غیر مرتبط با وزارت ارتباطات توصیه و پیگیری خواهیم کرد و در رابطه با حوزه وزارت ارتباطات نیز باید توجه داشت که نهادها و ارگان ها در بحث طراحی مکان ها بحث ایجاد زیرساخت ها ی ارتباطی را از ابتدا در نظر داشته باشند.

آذری جهرمی ادامه داد: در بحث شهرک صنعتی و مسکن مهر طبق قانون وظیفه داریم و دستور ایجاد زیرساخت های لازم را خواهیم داد.

وی اضافه کرد: حدود ۴۰ کیلومتر از جاده قیر به جهرم نیز  در دو روز گذشته زیر پوشش نسل چهار قرار گرفت و بقیه مسیرها در استان و همچنین روستاها تا پایان سال ۹۷ با شرط بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز داشت: در شهرستان های وابسته به کشاورزی با بحران آب رو به رو هستیم که هوشمند سازی آبیاری یکی از راه های صرفه جویی در مصرف است و این مدل آبیاری با آبیاری قطره ای و بارانی متفاوت است.

آذری جهرمی ادامه داد: در این مدل آبیاری که بر پایه فناوری اطلاعات است در کنار هر درخت و در عمق ۲۵ سانتیمتری سنسورهایی تعبیه می شود که میزان رطوبت را به سرورها مخابره کرده و مکان و زمان آبیاری را بر حسب نیاز مشخص می کند چرا که در آبیاری بین واقعیت و حدس و گمان ما فاصله وجود دارد.

وی با اشاره به این که آبیاری به روش هوشمند ضمن صرفه جویی، افزایش محصول را در پی دارد و طبق پایلوت های ما با استفاده از این روش در زراعت تا ۵۰ درصد و در باغداری تا ۱۵ درصد کاهش مصرف آب داشته ایم اضافه کرد:  هزینه تجهیز هر هکتار به این سیستم نیز حدود یک و نیم میلیون تومان است که برای باغداران پول زیادی نیست و با توجه به تاثیر آن در حفظ منابع آب بسیار ارزشمند است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که دانشگاه ها باید در زمینه پیش برد این طرح پیش رو باشند ادامه داد: دانشجویان حوزه آی تی و کشاورزی جویای کار می توانند در این حوزه و در بحث هوشمند سازی برای خود اشتغال ایجاد کنند.

آذری جهرمی تصریح کرد: فضای مجازی تنها برای خواندن خبر و جوک نیست و امروز کاربردهای بسیار گسترده تری در زندگی بشر دارد و هوشمند سازی در حوزه های مختلف یکی از این ظرفیت ها است که باعث افزایش بهره وری می شود و ما باید با توجه به مشکلات خود از این فرصت استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: قیروکارزین کارنامه خوبی در بحث فناوری اطلاعات دارد و امیدواریم در بحث هوشمندسازی نیز پیشرو باشد.

نماینده مردم فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: نخستین روز کاری سال ۹۷ را با وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز کردیم که در بین نمایندگان از احترام خاصی برخوردار است و حضورشان را در حوزه انتخابیه خیر مقدم عرض می کنیم چرا که تصمیمات صورت گرفته در این سه شهرستان به صورت کارشناسی انجام خواهد شد تا عملیاتی شود.

کورش کرمپور اضافه کرد: تقاضاهایی نیز خارج از حیطه وزارت ارتباطات از آقای آذری جهرمی به عنوان یکی از اعضای هیات دولت داریم که یکی از آنها بحث راه آهن قیروکارزین است که امیدواریم از یکی از مسیرهای فیروزآباد به قیر و لامرد و اتصال به بندر و یا آنتنی از مسیر فراشبند به قیر و لامرد میسر شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر سد سلمان فارسی قیروکارزین است که از این نعمت شهرهای خارج شهرستان با حدود ۲۰۰ کیلومتر فاصله استفاده می کنند و خدا را خوش نمی آید و عادلانه نیست که شهرها و دشت های این شهرستان بی نصیب باشند./

انتهای پیام

 

برای عضویت در کانال تلگرام خبری قیروکارزین نیوز اينجا کلیک کنید